Skaitymo metai - Pokalbiai su akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantais LRT radijo laidose

Pokalbiai su akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantais LRT radijo laidose

2024-03-19

 

Kviečiame klausyti pokalbių su akcijoje „Metų knygos rinkimai 2023“ nominuotų knygų autoriais per LRT Klasiką transliuojamose laidose.

 

 

Renkame Metų knygas

2024-04-20. „Norėjau, kad moralas knygoje būtų kažkur užslėptas. Bet jis egzistuoja. Šioje knygoje visko yra daug ir apie draugystę, ir apie šeimą, ir apie tuos pačius nuotykius – kaip juos patirti ir vardan ko“, – sako knygos „Kanarų paslaptis“ autorė Viktorija Butautis. Knyga „Kanarų paslaptis“, kurią išleido leidykla „Vaga“, pretenduoja tapti Metų knyga paaugliams. Ved. Gerūta Griniūtė. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-19. Leidykla „Aukso žuvys“ išleido Vytenės Muschick, Linos Itagaki ir Mariaus Marcinkevičiaus knygą „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“. Istorija apie albanę mergaitę, tapusia žymia albanų ichtiologe, pretenduoja tapti Metų knyga vaikams. Ved. Marius Eidukonis. Pokalbis su Vytene Muschick apie knygos atsiradimo istoriją čia.


2024-04-19. Vytautas Kaziela, kurio poezijos rinkinys „Neatsimerk, Viešpatie“ (išleido „Kauko laiptai“) pretenduoja tapti Metų poezijos knyga, atskleidžia jos gimimą: „aš niekada nesu rašęs nei patriotinių eilėraščių, nei pilietinių, ir staiga jie pradėjo čia ateiti. Karas Ukrainoje viską pervertė. Kodėl reikėtų, kad Viešpats atsimerktų, pamatytų ir kažką padarytų? Ne, aš galvoju. Mes patys prisidirbom. Mes turime bandyt susitvarkyt. Ir jeigu mes nesusitvarkysim, tada jau atsimerk, Viešpatie“. Ved. Karina Metrikytė. Pokalbio įrašą rasite čia

 

2024-04-17. Šįkart kviečiama susipažinti su Pavelo Kulikovo knyga „Pingvinas Lituanicus arba Lietuviško pingvino istorija“, kurią iliustravo Viktorija Ežiukas, o išleido Lietuvos jūrų muziejus. Knyga pretenduoja tapti vaikų Metų knyga. Ved. Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-16. Apie Holokaustą Lietuvoje kalbama vis daugiau, bet dar labai mažai dėmesio skiriama žydų gelbėtojams. Bet šią situaciją ištaisyti bando ir būtent 24 žydų gelbėtojų istorijas savo knygoje „Akimirka apsispręsti“ pateikia istorikas, Klaipėdos universiteto tyrėjas Zigmas Vitkus. Ši leidyklos „Alma littera“ išleista ir Mindaugo Lukošaičio iliustruota knyga dalyvauja „Metų knygos rinkimuose“ ir dėl Metų knygos vardo rungiasi knygų paaugliams kategorijoje. Su autoriumi išsamiau pasikalbėjo Simas Čelutka, pradėjęs pokalbį nuo knygą pradedančios šviesaus atminimo Irenos Veisaitės minties... Ved. Simas Čelutka. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

2024-04-13. Šiandien kviečiame susipažinti su Agnesos Kenešytės-Gricės knyga „Purslai“ (leidykla „Kriventa“). Nors ši knyga nominuota knygų paaugliams kategorijoje, autorė siūlo ją perskaityti ir tėvams, auginantiems paauglius. Atsakymą kodėl išgirsite pokalbyje su autore. Ved. Justė Luščinskytė. Pokalbio įrašą rasite čia. 


2024-04-12. Labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ išleista Inos Ogenskienės ir iliustruotojo Andriaus Seselsko knyga „Koncertas turėklui“ pretenduoja tapti Metų knyga vaikams. „Koncertas turėklui“ – tai devyni pasakojimai, devynios istorijos, devyni susitikimai. Ir visų jų bendras vardiklis – jaukumas. Ved. Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-11. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išleista profesorės Redos Pabarčienės sudaryta atsiminimų knyga „Mūsų Irena: atsiminimai apie Ireną Veisaitę“ pretenduoja tapti Metų knyga negrožinių knygų kategorijoje. Atrinkti atsiminimai itin įvairiapusiškai atskleidžia neseniai amžinybėn iškeliavusios teatro kritikės, visuomenininkės Irenos Veisaitės gyvenimą ir asmenybę. Ved. Ieva Radzevičiūtė. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-10. Simono Bernoto poezijos rinkinys „Pasakų parkas“, išleistas Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos, pretenduoja tapti metų knyga poezijos kategorijoje. „Pasakų parkas“ – vienas Vilniaus parkų – tampa knygos temine ašimi, kuri žymi tiek konkrečią Vilniaus miesto erdvę, tiek neišsipildžiusią šios erdvės utopiją. Ved. Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-09. Alvydo Šlepiko apsakymų knyga „Namas anapus upės“, kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, pretenduoja tapti Metų knyga prozos kategorijoje. Magiškojo realizmo knyga nukelia skaitytoją į senojo pasaulio mitus, užrakina į metaforų ir alegorijų kambarius, priverčia pajausti anapusybės dvelksmą. Ved. Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-06. LRT Klasika tęsia pažintis su „Metų knygos rinkimuose“ dalyvaujančiomis knygomis. „Baltų lankų“ išleistas Manto Adomėno šnipų romanas „Moneta & labirintas“ pretenduoja tapti Metų prozos knyga. Pagrindinis romano veiksmas sukasi apie žvalgybos darbo ypatumus, Lietuvos politikos užkulisius. Knygą galima skaityti kaip kupiną įtampos šnipų romaną arba kaip pagrindinio herojaus brendimo istoriją, arba kaip tam tikrų Lietuvos istorinių laikotarpių sankirtų atspindį. Ved. Aurimas Švedas. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-05. Šiandien – žvilgsnis į knygų paaugliams kategorijoje besivaržančią debiutinę Juozo Gaižausko knygą jaunimui „Antarktidos indėnai“ (leidykla „Alma littera“). Knygoje patraukliai ir išmoningai veriasi dvisluoksnė pasakojimo erdvė: dvylikamečio Kleopo realybė ir vaizduotės pasaulis, kuriame trokštama rasti saugų prieglobstį. Ved. Rytis Skamarakas. Pokalbio įrašą rasite čia.


2024-04-04. Poezijos kategorijoje Metų knyga pretenduoja tapti Tado Zaronskio eilėraščių rinktinė „Spalvinimo knygelė draugams“ (išleido „Bazilisko ambasada“). „Tado Zaronskio debiutinio eilėraščių rinkinio pavadinimas „Spalvinimo knygelė draugams“ klaidina. Tikiesi, kad būsi vienas iš draugų ir gausi paspalvinti, savimi užpildyti tekstus, bet nutinka atvirkščiai – tai eilėraščiai nuspalvina, užpildo skaitantįjį“, – pastebi rašytoja ir literatūros kritikė Virginija Cibarauskė. Ved. Justė Luščinskytė. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

2024-04-03. Šį kartą pristatoma negrožinių knygų kategorijoje besirungianti Marijos Drėmaitės, Viltės Janušauskaitės, Nojaus Kiznio ir Mato Šiupšinsko kolektyvinė monografija „Jūs gaunate butą. Gyvenamoji architektūra Lietuvoje 1940–1990 metais“ (leidykla „Lapas“). Ved. Rūta Kupetytė. Pokalbį su knygos sudarytoja architektūros istorike, Vilniaus universiteto profesore Marija Drėmaite rasite čia.

 

2024-03-30. Pokalbis su istorike Ingrida Jakubavičiene apie jos naujausią knygą „Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ (leidykla „Alma littera“). Šis istorinis pasakojimas pretenduoja tapti Metų knyga negrožinių knygų kategorijoje. Ved. Rasa Murauskaitė-Juškienė. Laidos įrašą rasite čia.

 

2024-03-29. Danutės Kalinauskaitės knyga „Baltieji prieš juoduosius“ (leidykla „Tyto alba“) pretenduoja tapti Metų knyga prozos kategorijoje. Tai Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės debiutinis romanas. Ši knyga – tai ir nuotykinis romanas, ir šachmatų partiją primenanti atminties kova su užmarštimi, ir kinematografiška kone du šimtmečius aprėpianti žmonių ir likimų galerija. Kartu tai Lietuvos praeities paveikslas, dramatiškiausi jos momentai iki pat šių dienų. Ved. Jolanta Kryževičienė. Laidos įrašą rasite čia.

 

2024-03-28. Naujausias poetės, prozininkės, vertėjos Kristinos Tamulevičiūtės eilėraščių rinkinys „Gyvybė“ šiemet pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Lietuvos Rašytojų sąjungos leidyklos išleista eilėraščių knyga drąsiai liečia lietuvių poezijai neįprastas patirtis ir išgyvenimus – vaiko netektį, potrauminio streso sindromą, gedėjimą. Ved. Urtė Karalaitė. Laidos įrašą rasite čia.

 

2024-03-27. LRT Klasika tęsia pažintis su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Šį kartą tai lietuvių literatūros ir Antikos tyrinėtoja, vertėja iš lotynų kalbos Dalia Dilytė. Knygų paaugliams kategorijoje Metų knyga pretenduoja tapti jos pažintinė knyga „Senovės Graikijos išminčiai“ (leidykla „Sofoklis“). Ved. Alma Valantinienė. Laidos įrašą rasite čia.

 

2024-03-26. LRT Klasika tęsia pažintis su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Šįkart žvilgsnį kreipiame į negrožinių knygų kategoriją, kur Metų knyga pretenduoja tapti leidyklos „Lapas“ išleista dr. Eglės Bazaraitės monografija „Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje“. Čia autorė dekonstruoja trejų Vilniaus katalikų kapinių – Rasų, Bernardinų ir Saulės – erdvinę struktūrą, brėžia paraleles ir išryškina prieštaras su to laiko kapinėmis krikščioniškame Europos branduolyje. Monografijoje į katalikų laidojimo kraštovaizdžius žvelgiama pasitelkiant architektūrines priemones, pristatant šias miesto teritorijas kaip daugiasluoksnį erdvinį konstruktą, suformuotą istorinių bei kultūrinių kontekstų. Ved. Rasa Murauskaitė-Juškienė. Laidos įrašą rasite čia.


2024-03-25. Lietuvių mitologijoje gausu tradicinių vertybių, kurias vaikams svarbu žinoti. Kad tautosaką būtų lengviau įsiminti, sukurta Nijolės Laurinkienės ir iliustruotojos Anete Bajāre-Babčuka knyga „Saulė – dangaus karalienė“, kuri šiemet nominuota Metų knygos rinkimuose knygų vaikams kategorijoje. Leidinyje susipina latvių ir lietuvių mitologija. Taip pat kalbama apie kiekvieną žmogų veikiančius dangaus kūnus, kurie susiję su mūsų gyvenimo ritmu: laiko, paros ir metų ciklais. Kuo panaši lietuvių ir latvių tautosaka? Kodėl saulė svarbi dabartiniam žmogui? Ved. Vesta Vitkutė. Laidos rašą rasite čia.

 

2024-03-24. „Skundai dėl sovietinės nomenklatūros kyšininkavimo, nepotizmo, amoralaus elgesio nebuvo vien asmeninės istorijos. Tai buvo Maskvos įrankis valdyti pažeidžiamus pareigūnus“, – teigia istorikas Saulius Grybkauskas. Jo knyga „Skundai Maskvai: slapti nomenklatūros laiškai“ dalyvauja Metų knygos rinkimuose, negrožinių knygų kategorijoje. Ved. Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

2024-03-23. LRT Klasika tęsia pažintis su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Naujausia Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto, vertėjo Tomo Venclovos eilėraščių rinktinė „Už Onos ir Bernardinų“ šiemet pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Leidyklos „Apostrofa“ išleista eilėraščių knyga talpina 31 per pastaruosius septynerius metus sukurtą eilėraštį. O kaip pastebi poetas Alfonsas Andriuškevičius, čia – „smagi epikos ir lyrikos jungtis: ir istoriška, mitologiška, panoramiška, ir – jautru, asmeniška, intymu.“ Ved. Inesa Rinkevičiūtė. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

2024-03-22. Šįkart pristatoma knyga, besirungianti knygų vaikams kategorijoje. Tai – Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (išleido leidykla „Misteris Pinkmanas“). Kaip papasakoti vaikams apie tragišką pokario istoriją ir partizanų kovas? Ved. Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

2024-03-21. LRT Klasika pristato ciklą, skirtą supažindinti su knygomis, dalyvaujančiomis Metų knygos rinkimuose. Ciklas pradedamas prozos kategorija. Čia Metų knyga pretenduoja tapti Jurgos Tumasonytės novelių romanas „Naujagimiai“, knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Tai – fantasmagoriška vienos šeimos istorija, pasakojama nuo XIX amžiaus įvykių iki ateities vizijų. Raganos, kalbantys numirėliai, nematomos būtybės čia išgyvena realius istorinius įvykius – aristokratų šeimų kasdienybę, karą, okupaciją, trėmimus į Sibirą ir pagaliau mokslininko eksperimento padarinius – naujos žmonių rūšies atsiradimą. Ved. Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

 

Vakaro pasaka

2024-04-13. Inos Ogenskienės ir Andriaus Seselsko knygos „Koncertas turėklui“ (išleido labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“) ištrauką skaito aktorė Gabija Jaraminaitė. Įrašą rasite čia.

2024 04-12. Vytenės Muschick, Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki knygą „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ (leidykla „Aukso žuvys“) skaito aktorė Joana Čižauskaitė. Įrašą rasite čia

2024-04-10. Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki knygos „Mergaitė su šautuvu“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“) ištraukas skaito aktorė Agnė Sunklodaitė. Įrašą rasite čia.

2024-04-09. Nijolės Laurinkienės ir Anetės Bajārės-Babčukos knygą „Saulė – dangaus karalienė“ (leidykla „Aukso žuvys“) skaito aktorė Valda Bičkutė. Įrašą rasite čia.

2024-04-08. Pavelo Kulikovo ir iliustruotojos Viktorija Ežiukas knygos „Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“ (išleido Lietuvos jūrų muziejus) ištraukas skaito aktorius Giedrius Arbačiauskas. Įrašą rasite čia.

 

Ryto allegro

2024-04-19. Viktorijos Butautis knyga „Kanarų paslaptis“ (leidykla „Vaga“), kuri pretenduoja tapti Metų knyga paaugliams. Su knygos autore pasikalbėjo Gerūta Griniūtė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-18. Leidykla „Aukso žuvys“ išleido Vytenės Muschick, Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki komiksą „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ – istoriją apie Albanijos mergaitę, tapusią žymia ichtiologe. Kūrinys pretenduoja tapti Metų knyga vaikams. Su Vytene Muschick apie knygos atsiradimo istoriją kalbėjosi Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-17. Vytauto Kazielos eilėraščių knyga „Neatsimerk, Viešpatie“ (leidykla „Kauko laiptai“) pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Poetą kalbino Karina Metrikytė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-16. Metų knygos rinkimuose knygų vaikams kategorijoje nominuota Pavelo Kulikovo ir iliustruotojos Viktorijos Ežiukas knyga „Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“ (išleido Lietuvos jūrų muziejus). Su knygos kūrėjais kalbėjosi Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-09. Simono Bernoto poezijos rinktinė „Pasakų parkas“, kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Apie knygą su autoriumi kalbėjosi Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-05. „Baltų lankų“ išleistas Manto Adomėno šnipų romanas „Moneta & labirintas“ pretenduoja tapti Metų knyga prozos kategorijoje. Su M. Adomėnu kalbėjosi istorikas Aurimas Švedas. Pokalbio įrašą rasite čia

2024-04-04. Šiandien – žvilgsnis į knygų paaugliams kategorijoje besivaržančią debiutinę Juozo Gaižausko knygą jaunimui „Antarktidos indėnai“ (leidykla „Alma littera“). Knygoje patraukliai ir išmoningai veriasi dvisluoksnė pasakojimo erdvė: dvylikamečio Kleopo realybė ir vaizduotės pasaulis, kuriame trokštama rasti saugų prieglobstį. „Antarktidos indėnų“ autorių J. Gaižauską kalbino Rytis Skamarakas. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-03. Šį kartą pristatoma poezijos kategorijoje dalyvaujanti Tado Zaronskio eilėraščių knyga „Spalvinimo knygelė draugams“ (leidykla „Bazilisko ambasada“). Justės Luščinskytės pokalbį su knygos autoriumi rasite čia.

2024-04-02. Pristatoma negrožinės literatūros kategorijoje dalyvaujančią Marijos Drėmaitės, Viltės Janušauskaitės, Nojaus Kiznio ir Mato Šiupšinsko kolektyvinę monografiją „Jūs gaunate butą. Gyvenamoji architektūra Lietuvoje 1940–1990 metais“ (leidykla „Lapas”). Rūtos Kupetytės pokalbį su knygos sudarytoja architektūros istorike, Vilniaus universiteto profesore Marija Drėmaite rasite čia.  

2024-03-26. LRT Klasika tęsia pažintį su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Šį kartą – tai lietuvių literatūros ir Antikos tyrinėtoja, vertėja iš lotynų kalbos Dalia Dilytė. Jos knyga „Senovės Graikijos išminčiai“ (leidykla „Sofoklis“) pretenduoja tapti Metų knyga paaugliams. Su autore kalbėjosi Alma Valantinienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-21. „Skundai dėl sovietinės nomenklatūros kyšininkavimo, nepotizmo, amoralaus elgesio nebuvo vien asmeninės istorijos. Tai buvo Maskvos įrankis valdyti pažeidžiamus pareigūnus“, – teigia istorikas Saulius Grybkauskas. Jo knyga „Skundai Maskvai: slapti nomenklatūros laiškai“ dalyvauja „Metų knygos rinkimuose“ negrožinių knygų kategorijoje. Kviečiame pasiklausyti Jolantos Kryževičienės pokalbio su S. Grybkausku apie tai, ką Lietuvos į Maskvą rašyti skundai byloja apie sovietmečio visuomenę. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-20. LRT Klasika tęsia pažintį su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Naujausia poeto, vertėjo Tomo Venclovos eilėraščių rinktinė „Už Onos ir Bernardinų“ (leidykla „Apostrofa“) šiemet pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Su T. Venclova kalbasi Inesa Rinkevičiūtė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-19. LRT Klasika tęsia ciklą, skirtą supažindinti su knygomis, dalyvaujančiomis Metų knygos rinkimuose. Šiandien pristatyta knyga, besirungianti knygų vaikams kategorijoje. Tai – Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“). Su autoriais pasikalbėjo Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-18. LRT Klasika pradeda ciklą, skirtą supažindinti su knygomis, dalyvaujančiomis Metų knygos rinkimuose. Jūsų laukia 25 pokalbiai „Ryto allegro“ ir „Pakeliui su klasika“ laidose. Šiandien pristatyta prozos kategorijoje dalyvaujanti Jurgos Tumasonytės novelių romanas „Naujagimiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Apie knygą su autore kalbėjosi Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

Pakeliui su klasika

2024-04-18. Leidykla „Aukso žuvys“ išleido Vytenės Muschick, Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki komiksą „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ – istoriją apie albanę mergaitę, tapusią žymia albanų ichtiologe. Kūrinys pretenduoja tapti Metų knyga vaikams. Su Vytene Muschick apie knygos atsiradimo istoriją kalbėjosi Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-17. Šį kartą kviečiama susipažinti su poetu Vytautu Kaziela, kurio eilėraščių rinkinys „Neatsimerk, Viešpatie“ (leidykla „Kauko laiptai“) pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. V. Kazielą kalbino Karina Metrikytė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-16. Pristatoma Pavelo Kulikovo knyga „Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“, kurią iliustravo Viktorija Ežiukas, išleido Lietuvos jūrų muziejus. Ši knyga pretenduoja tapti Metų knyga vaikams. Su knygos kūrėjais kalbėjosi Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-15. Apie Holokaustą Lietuvoje kalbama vis daugiau, bet dar labai mažai dėmesio skiriama žydų gelbėtojams. Šią situaciją ištaisyti bando dvidešimt keturias žydų gelbėtojų istorijas savo knygoje „Akimirka apsispręsti“ pateikęs istorikas, Klaipėdos universiteto tyrėjas Zigmas Vitkus. Ši leidyklos „Alma littera“ išleista ir Mindaugo Lukošaičio iliustruota knyga varžosi Metų knygos rinkimuose knygų paaugliams kategorijoje. Su autoriumi kalbėjosi Simas Čelutka. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-12. Šiandien susipažįstame su Agnesos Kenešytės-Gricės knyga „Purslai“ (leidykla „Kriventa“), kuri pretenduoja tapti paauglių Metų knyga. Nors ši knyga nominuota knygų paaugliams kategorijoje, autorė siūlo ją perskaityti ir tėvams, auginantiems paauglius. Atsakymą kodėl, išgirsime Justės Luščinskytės pokalbyje su autore. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-11. Labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ išleista Inos Ogenskienės ir iliustruotojo Andriaus Seselsko knyga „Koncertas turėklui“ pretenduoja tapti Metų knyga vaikams. Su knygos autore kalbėjosi Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-09. Simono Bernoto poezijos rinkinys „Pasakų parkas“, kurį išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Apie knygą su autoriumi kalbasi Marius Eidukonis. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-08. Alvydo Šlepiko apsakymų knyga „Namas anapus upės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) pretenduoja tapti Metų knyga prozos kategorijoje. Apie knygą su autoriumi kalbėjosi Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-05. „Baltų lankų“ išleistas Manto Adomėno šnipų romanas „Moneta & labirintas“ pretenduoja tapti Metų prozos knyga. Pagrindinis romano veiksmas sukasi apie žvalgybos darbo ypatumus, Lietuvos politikos užkulisius. Knygą galima skaityti kaip kupiną įtampos šnipų romaną, arba kaip pagrindinio herojaus brendimo istoriją, arba kaip tam tikrų Lietuvos istorinių laikotarpių sankirtų atspindį. Su M. Adomėnu kalbėjosi istorikas Aurimas Švedas. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-04. Tęsiasi akcija „Metų knygos rinkimai“, o mes tęsiame pažintis su skaitymo akcijoje dalyvaujančių knygų autorėmis ir autoriais. Šiandien – žvilgsnis į knygų paaugliams kategorijoje besivaržančią debiutinę Juozo Gaižausko knygą jaunimui „Antarktidos indėnai“ (leidykla „Alma littera“). Autorių kalbino Rytis Skamarakas. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-04-03. Šį kartą pristatyta poezijos kategorijoje dalyvaujanti Tado Zaronskio eilėraščių knyga „Spalvinimo knygelė draugams“, kurią išleido „Bazilisko ambasada“. Justės Luščinskytės pokalbį su knygos autoriumi rasite čia.

2024-04-02. Šiandien pristatyta negrožinės literatūros kategorijoje dalyvaujanti Marijos Drėmaitės, Viltės Janušauskaitės, Nojaus Kiznio ir Mato Šiupšinsko kolektyvinė monografija „Jūs gaunate butą. Gyvenamoji architektūra Lietuvoje 1940–1990 metais“ (leidykla „Lapas“). Rūtos Kupetytės pokalbį su knygos sudarytoja architektūros istorike, Vilniaus universiteto profesore Marija Drėmaite rasite čia.  

2024-03-29. Šiandien kviečiame klausytis Rasos Murauskaitės-Juškienės pokalbio su istorike Ingrida Jakubavičiene apie jos naujausią knygą „Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ (leidykla „Alma littera“). Šis istorinis pasakojimas Metų knygos rinkimuose dalyvauja negrožinių knygų kategorijoje. Pokalbio įrašą rasite čia

2024-03-28. Pristatoma prozos knygų kategorijoje Metų knyga pretenduojanti tapti Danutės Kalinauskaitės „Baltieji prieš juoduosius“ (leidykla „Tyto alba“). Tai Nacionalinės premijos laureatės debiutinis romanas. Ši knyga – tai ir nuotykinis romanas, ir šachmatų partiją primenanti atminties kova su užmarštimi, ir kinematografiška kone du šimtmečius aprėpianti žmonių ir likimų galerija. Su autore kalbėjosi Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-27. Laidoje „Pakeliui su klasika“ tęsiame pažintį su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleista poetės, prozininkės, vertėjos Kristinos Tamulevičiūtės eilėraščių rinktinė „Gyvybė“ pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Su knygos autore kalbėjosi Urtė Karalaitė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-27. Laidoje „Pakeliui su klasika“ tęsiame pažintį su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleista poetės, prozininkės, vertėjos Kristinos Tamulevičiūtės eilėraščių rinktinė „Gyvybė“ pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Su knygos autore kalbėjosi Urtė Karalaitė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-26. Tęsiamas pokalbių ciklas su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančių kūrinių autoriais. Šį kartą tai lietuvių literatūros ir Antikos tyrinėtoja, vertėja iš lotynų kalbos Dalia Dilytė. Knygų paaugliams kategorijoje Metų knyga pretenduoja tapti jos knyga „Senovės Graikijos išminčiai“ (leidykla „Sofoklis“). Su autore kalbėjosi Alma Valantinienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-25. LRT Klasika ir laida Pekeliui su klasika tęsia pažintis su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Šįkart susipažįstame su leidyklos „Lapas“ išleista Eglės Bazaraitės monografija „Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje“, kuri pretenduoja tapti Metų knyga negrožinių knygų kategorijoje. Čia autorė dekonstruoja trejų Vilniaus katalikų kapinių – Rasų, Bernardinų ir Saulės – erdvinę struktūrą, brėžia paraleles ir išryškina prieštaras su to laiko kapinėmis krikščioniškame Europos branduolyje. Monografijoje į katalikų laidojimo kraštovaizdžius žvelgiama pasitelkiant architektūrines priemones, pristatant šias miesto teritorijas kaip daugiasluoksnį erdvinį konstruktą, suformuotą istorinių bei kultūrinių kontekstų. Apie „Kapines už miesto, miške“ su E. Bazaraite pasikalbėjo Rasa Murauskaitė-Juškienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-22. LRT Klasikoje tęsiamas pasakojimų ciklas apie knygas, kurios konkuruoja Metų knygos rinkimuose. Lietuvių mitologijoje gausu tradicinių vertybių, kurias vaikams svarbu žinoti. Kad tautosaką būtų lengviau įsiminti, sukurta knyga „Saulė – dangaus karalienė“, kuri šiemet nominuota „Metų knygos rinkimuose“. Leidinyje susipina latvių ir lietuvių mitologija. Taip pat kalbama apie žmogų veikiančius dangaus kūnus, kurie susiję su mūsų gyvenimo ritmu, laiko, paros ir metų ciklais. Kuo panaši lietuvių ir latvių tautosaka? Kodėl saulė svarbi dabartiniam žmogui? Pasakoja Vesta Vitkutė. Įrašą rasite čia.

2024-03-21. „Skundai dėl sovietinės nomenklatūros kyšininkavimo, nepotizmo, amoralaus elgesio nebuvo vien asmeninės istorijos. Tai buvo Maskvos įrankis valdyti pažeidžiamus pareigūnus“, – teigia istorikas Saulius Grybkauskas. Jo knyga „Skundai Maskvai: slapti nomenklatūros laiškai“ dalyvauja Metų knygos rinkimuose negrožinių knygų kategorijoje. Jolantos Kryževičienės pokalbio su autoriumi apie tai, ką Lietuvos į Maskvą rašyti skundai byloja apie sovietmečio visuomenę, pasiklausyti galima čia.

2024-03-20. LRT Klasika tęsia pažintį su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis. Naujausia Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto, vertėjo Tomo Venclovos eilėraščių rinktinė „Už Onos ir Bernardinų“ pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Leidyklos „Apostrofa“ išleistoje knygoje – trisdešimt vienas per pastaruosius septynerius metus sukurtas eilėraštis. Su T. Venclova kalbėjosi Inesa Rinkevičiūtė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-18. LRT Klasika pradeda ciklą, skirtą supažindinti su knygomis, dalyvaujančiomis Metų knygos rinkimuose. Šįkart pristatomas Jurgos Tumasonytės romanas „Naujagimiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), išrinktas į prozos kategorijos penketuką. Apie knygą su autore kalbėjosi Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-02-22. Kokios knygos nominuotos Metų knygos rinkimuose? Ar gausus knygų derlius ir kokių pastabų rašytojams turi komisija? Nominantų aptarimas su komisijų pirmininkais Sauliumi Vasiliausku ir Kęstučiu Urba. Pokalbio įrašą rasite čia.

 

 

Organizatoriai

Partneris

Informacinis partneris

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika