Skaitymo metai - Naujienos:Antanas Šimkus. Iš 2010-ųjų Metų knygos apdovanojimų kronikos, arba kada bus paminklas Knygai?

Naujienos

2011-02-23
Antanas Šimkus. Iš 2010-ųjų Metų knygos apdovanojimų kronikos, arba kada bus paminklas Knygai?


2011 metų vasario 20 dienos popietę Vilniaus knygų mugės Forume įvyko jau šeštieji Metų knygos autorių ir skaitytojų apdovanojimai. Reginį, į kurį buvo pakviesta daug garbių svečių, vedė knygų apžvalgininkė Rasa Drazdauskienė, o šiuos rinkimus organizavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.

Taip pat šiais metais atsirado ir naujas partneris – Ūkio bankas, kurio dėka bibliotekoms buvo nupirkta penkis kartus daugiau naujų knygų.

Beveik 18 000 skaitytojų? Oho...

Rasa Drazdauskienė priminė, kad Metų knyga buvo renkama trijose kategorijose – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų. Knygas rinkimams pasiūlė ir atrinko dvi ekspertų komisijos: viena, vadovaujama Laimanto Jonušio, rinko suaugusiųjų knygas, kita komisija, vadovaujama Kęstučio Urbos, rinko vaikų ir paauglių knygas. Taip buvo sudaryti suaugusiųjų, paauglių ir vaikų knygų penketukai. Paskelbus Metų knygų penketukus, skaitytojai galėjo balsuoti už labiausiai patikusią knygą paprasto pašto laiškais, elektroniniais laiškais ir Metų knygos rinkimų interneto svetainėje.

Renginio vedėja pasidžiaugė, kad šiemet balsavo rekordinis skaičius skaitytojų – daugiau negu 18 tūkstančių... To dar nėra buvę. Pasak knygų apžvalgininkės, „Metų knygos rinkimai pradeda užimti aiškią ir prasmingą vietą Lietuvos skaitytojų gyvenime“.

Knygų apžvalgininkei R. Drazdauskienei antrino ir sveikinimo kalbą sakiusi Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos pirmininkė Rūta Elijošaitytė. Pagyrusi LRT „Labo ryto“ laidą už dar didesnę Metų knygos rinkimų sklaidą ir Ūkio banką už paramą, padėkojo ir prie akcijos prisidėjusiems savanoriams, kurie, pasak pirmininkės, „atsiliepė į Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos kvietimą, ir negailėdami savo laisvų vakarų, nestokodami gero ūpo, pakavo šituos penketukus“, t.y. išrinktųjų autorių knygas, kurias siuntė bibliotekoms.

Statistikos mėgėjus R. Elijošaitytė užganėdino, įvardindama, kad už mėgstamą knygą balsavo 17932 skaitytojai: už knygą suaugusiesiems – 3070, už knygą paaugliams – 6058, o už knygą vaikams net 8804 skaitytojai. Mažųjų skaitytojų aktyvumas, asociacijos pirmininkės teigimu, nėra naujiena: „skaitymas vaikus suartina, skatina juos truputėlį kitaip pažvelgti ir ieškoti ryšio su knyga“, tai įrodo ir rašytiniai atsiliepimai iš bibliotekų.

„Štai, pavyzdžiui, Druskininkų Viečiūnų pagrindinė mokykla organizavo akciją, kurioje vaikai mokėsi savo rankomis atnaujinti pasenusias, senas, suplyšusias knygeles; Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazija piešė plakatus su mėgstamų rašytojų knygų iliustracijomis; buvo labai smagu skaityti atsiliepimus apie tai, kad vaikai nekantraudami laukia vasario, laukia, kol bus paskelbti laureatai“, – džiaugėsi R. Elijošaitytė, teigdama, kad pagrindinis akcijos tikslas – „kad kuo daugiau skaitytojų turėtų galimybę susipažinti su Lietuvos autoriais“ – pasiektas.


Baltųjų rožių dalybos

Po Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos pirmininkės kalbos R. Drazdauskienė pakvietė į sceną visus Metų knygos rinkimams nominuotus knygų autorius, kuriuos aiškumo dėlei įvardinsime kartu su jų nominuotomis knygomis:

Vaikų knygų penketuko autoriai:

  • Rimantas Černiauskas „Vaikai ir vaiduokliai“
  • Kęstutis Kasparavičius „Baltasis Dramblys“
  • Selemonas Paltanavičius „Kur išskrido pasakėlė“
  • Renata Šerelytė „Krakatukų jūra“
  • Urtė Uliūnė „Kitokia svirplelio diena“

Paauglių knygų penketuko autoriai:

  • Ona Jautakė „Kai aš buvau Kleo“
  • Remigijus Misiūnas „Sutrumpintas meilės terapijos kursas“
  • Gendrutis Morkūnas „Velniškai karštos atostogos“
  • Vytautas Račickas „Baltos durys“
  • Kazys Saja „Čia kažkas yra“

Suaugusiųjų knygų penketuko autoriai:

  • Rolandas Rastauskas „Privati teritorija“
  • Valdas Papievis „Eiti“
  • Marcelijus Martinaitis „Mes gyvenome“
  • Giedra Radvilavičiūtė „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos“
  • Jolita Skablauskaitė „Sado sindromas“

Autoriai, gavę po gražų Milošo metams skirtą kalendorių ir baltą rožę, susėdo ant kėdžių scenoje. Atėjo laikas apdovanoti žmones, be kurių, kaip sakė R. Drazdauskienė, „Metų knygos rinkimai neturėtų jokios prasmės ir paprasčiausiai nevyktų“. Knygynų tinklo „Pegasas“ dovanų kuponus knygoms pirkti buvo įteikti burtų keliu parinktiems, Metų knygos rinkimuose dalyvavusiems skaitytojams. Čekius skaitytojams įteikė LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, prieš tai pasakęs sveikinamąją kalbą rašytojams, kurios reziumė salę gerokai pralinksmino: „Rašykit, rašykit, nes knygų daug – skaityti nelabai yra ką...“.

Taip pat buvo apdovanotos labiausiai prie akcijos prisidėjusios mokytojos ir bibliotekininkės – tikrieji tarpininkai tarp rašytojų ir skaitytojų.

R. Drazdauskienė ta proga prisiminė ir gražių iniciatyvų, kurios tapo, anot renginio vedėjos, „skaitytojų būrimosi ir bendruomeninės veiklos pavyzdžiu“. Liuksemburgo Europos sąjungos institucijose dirbantys lietuviai vertėjai turi tradiciją rengti kalėdinius labdaros aukcionus, kuriuose surenka pinigų ir skiria kokią nors paramą. Šiais metais, paskatinti Metų knygos rinkimų, ir juose kalbėjusios laureatės Kristinos Sabaliauskaitės kalbos apie būtiną paramą bibliotekoms, jie nusprendė paremti knygomis Lietuvos bibliotekas – ypač kaimų ir rajonų filialus. Iš viso – 10 filialų. Tad bus nupirkta po 30 ar 40 knygų ir išsiųsta rajonų bibliotekoms.


„Padėkoti vienam tokiam mažam vaikui...“

Po skaitytojų, bibliotekininkių bei mokytojų apdovanojimų atėjo eilė ir rašytojams, kurių knygas skaitytojai išrinko Metų knygomis. Apdovanojimus teikė ir rašytojus sveikino Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, savo prakalboje prisipažinęs, kad „yra mažai renginių, kurie tęstųsi dienų dienas ir vis vien norėtųsi, kad jie nesibaigtų“.

Knygų mugė, ministro nuomone, yra būtent toks renginys. Čia „net ir minioje stumdytis patinka. Ir kuo didesnė ta minia, tuo didesnis mūsų džiaugsmas, ir akivaizdu, kad knygos vaidmuo, skaitymo vaidmuo nemenksta. Metai iš metų renginys tiktai plečiasi ir štai, kaip ir kasmet, ateina sekmadienis, kurį vainikuoja šitas kompaktiškas, jaukus renginys – Metų knygos rinkimų apdovanojimai“, – pakiliai kalbėjo A. Gelūnas.

Ministras pasidžiaugė skaitytojų gausa ir padėkojo autoriams, kurie, „nepaisant ištikusių smūgių, nepasiduoda, ir toliau kūrybingai pripildo mūsų Lietuvos kultūrą prasmingų impulsų, suteikia viltį, kad skaitymas ir knyga nebus išstumti ekranų, kaip liūdnai prognozuoja, apokaliptiškai nusiteikę įvairūs kultūros tyrinėtojai“.

Kultūros ministerijos vadovas sakė neįsivaizduojąs savo gyvenimo be knygos, taip pat baigdamas kalbą, pajuokavo, kad ministerijai tikrai „malonu pasišildyti kitų darbo spinduliuose“.

Atėjo eilė apdovanoti tikruosius šventės „kaltininkus“.

Vaikų knygų kategorijoje Metų knyga išrinkta Rimanto Černiausko „Vaikai ir vaiduokliai“, kurią išleido leidykla „Versus aureus“. Pasiėmęs diplomą rašytojas trumpai padėkojo „pirmiausia leidyklai, kuri išleido, komisijai, kuri išrinko į penketuką, ir visiems Lietuvos vaikams, kurie augs ir skaitys [vėliau] suaugusiųjų knygas“.

Paauglių knygų kategorijoje laimėtoja paskelbta Vytauto Račicko knyga „Baltos durys“, kurią išleido pats autorius. Autorius, antrindamas Rimantui Černiauskui, taip pat kalbėjo lakoniškai, padėkojo skaitytojams, „kurie skaitė ir kurie skaito“.

Suaugusiųjų knygų kategorijoje Metų knyga išrinkta Marcelijaus Martinaičio biografiniai užrašai „Mes gyvenome“, kuriuos išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Pacituosime iš laureato kalbos:

„Atsiimant apdovanojimus, paprastai yra įprasta dėkoti. Kam dėkoti? Aš galiu dėkoti tiems, kas rinko – rinkikams, kurių šiais metais nepaprastai daug. Turbūt daugiau, negu anksčiau būdavo. Paskaičiavau, kiek balsavo, – užtektų patekti į Seimą. Jeigu ne į Seimą, tai į kokią nors savivaldybę tikrai užtektų šitų balsų. Tai malonu, kad taip yra renkama knyga. Vienas dalykas man yra malonus – tai, kad tą knygą skaitė daugiau žmonių, negu yra jos tiražas. Vadinasi, knyga yra gyva, ji eina per rankas, neužsiguli kur nors. Toks mano vienas gražiausių įspūdžių, – kad smarkiai tas „gyvasis“ tiražas pralenkia knygos tiražą. Dar norėčiau padėkoti vienam tokiam mažam vaikui, kurio vardas pavardė yra Marcelijus Teodoras Martinaitis, arba Martinaičiuks. Be jo nebūtų šitos knygos, jis mokėsi rašyti, skaityti, stebėjo viską aplink – žmones, paukščius, žoles, viską, ką aš dabar sudėjau į tą knygą. Ačiū!“.



Paminklas knygai?

Vienas iš Metų knygos rinkimų partnerių šiemet buvo Ūkio bankas, kurio parama suteikė galimybę bibliotekoms nupirkti ir išdalyti daugiau knygų. Ta proga Lietuvos Respublikos kultūros ministras A. Gelūnas įteikė padėkos raštą Ūkio banko valdybos pirmininkui Gintarui Ugianskiui ir pabrėžė, jog ši socialinė partnerystė labai reikalinga ištikus krizei ir sunegalavus mūsų kultūros paramos sistemai“.

Ūkio banko atstovas savo ruožtu paminėjo, kad pažintis su knyga labai svarbi kiekvienam žmogui, ir tai įpareigoja atsakingai partnerystei. Bankas turi daug skyrių ne tik dideliuose miestuose, bet ir mažuose miesteliuose, ir, pasak G. Ugianskio, „mes matėme, kad bibliotekos yra tuščios, kad reikia kažką daryti“.

Taip pat banko atstovas priminė poeto Justino Marcinkevičiaus žodžius: „Mes turime daug paminklų – šautuvui, patrankai, bet kam, – bet neturime paminklo knygai...“ ir pasiūlė Kultūros ministerijai įgyvendinti bendrą projektą – pastatyti paminklą knygai, kurį bankas įsipareigotų finansiškai remti, o ministerija organizuotų. Ministras sutiko išsyk, tik pajuokavo, kad sekmadienį negali kurti darbo grupės. Tad panašu, kad bręsta dar viena graži, knygai skirta iniciatyva, belieka ją prasmingai ir atsakingai įgyvendinti.

Renginio pabaigoje G. Ugianskis įteikė trims rašytojams vardines Ūkio banko korteles – tokios bus vienintelės Lietuvoje ir pasaulyje. Ant jų puikuojasi užrašas – „Geriausiam 2010 metų rašytojui“. Tikėkimės, kad tie, kuriems tokia kortelė paklius į akis, supras, kad jos savininkas – žmogus, kuriantis neįkainojamus dalykus.

Programą įgyvendina