Skaitymo metai - Naujienos:Pirmoji Europos Sąjungos literatūros premija – Laurai Sintijai Černiauskaitei

Naujienos

2009-07-17
Pirmoji Europos Sąjungos literatūros premija – Laurai Sintijai Černiauskaitei


Šių metų liepos 16 d. Europos Komisija, Europos knygų leidėjų federacija (EBF), Europos rašytojų taryba (EWC) ir Europos pardavėjų federacija (FEP) paskelbė dvylika Europos autorių, kuriems bus įteikta pirmą kartą skiriama Europos Sąjungos literatūros premija. Tarp šių dvylikos autorių – ir lietuvė Laura Sintija Černiauskaitė. Ji apdovanota už knygą "Kvėpavimas į marmurą" (Alma littera, 2006).

Laura Sintija Černiauskaitė (1976 m.) – prozininkė ir dramaturgė, pelniusi nemažai apdovanojimų. 1993 m. respublikiniame jaunųjų filologų konkurse laimėjo pirmo laipsnio diplomą už geriausią moksleivišką prozą, o 1994 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos paskelbtą Pirmosios knygos konkursą. 2001 m. pjesė "Kumeliukas“ laimėjo VU Filologijos katedros ir Elfų teatro pjesės konkursą. 2003 m. išėjo apysakų ir pjesių rinkinys "Liučė čiuožia“, tapęs viena iš dvylikos Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išrinktų geriausių metų knygų. Tais pačiais metais spektaklį pagal pjesę "Liučė čiuožia“ pastatė Valstybinis jaunimo teatras. 2004 m. ši pjesė laimėjo pirmąją vietą Berlyno teatrų festivalyje "Theatertreffen“.

Premijos bus įteiktos apdovanojimo ceremonijoje Briuselyje, Flagey teatre, rugsėjo 28 d. Ceremonijoje dalyvaus Komisijos pirmininkas José Manuelis Barroso, už švietimo, mokymo ir kultūros reikalus atsakingas Europos Komisijos narys Jánas Figelis, premiją laimėjusieji autoriai, naujai paskirtas Europos Sąjungos literatūros premijos ambasadorius Henningas Mankellis ir daug Europos rašytojų, menininkų, leidėjų, redaktorių bei kitų Europos knygų leidybos ir kultūros atstovų.

Šia premija siekiama atkreipti dėmesį į turtingą ir įvairų Europos šiuolaikinės literatūros kūrybinį potencialą, skatinti literatūros sklaidą Europoje ir raginti domėtis kitų šalių literatūra.

Europos Sąjungos literatūros premija bus skiriama trimis etapais: 2009, 2010 ir 2011 m., kiekvienais metais išrenkant 11 ar 12 laureatų. Taigi, iki 2011 m. bus apdovanota po laureatą iš kiekvienos ES kultūros programoje dalyvaujančių 34 šalių. Numatyti šie etapai:

1 etapas, 2009 m.: 
Austrija, Kroatija, Prancūzija, Vengrija, Airija, Italija, Lietuva, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Slovakija ir Švedija.

2 etapas, 2010 m.: 
Belgija, Kipras, Danija, Estija, Vokietija, Suomija, Liuksemburgas, Makedonija, Rumunija, Slovėnija ir Ispanija.

3 etapas, 2011 m.:
Bulgarija, Čekija, Graikija, Islandija, Latvija, Lichtenšteinas, Malta, Serbija, Nyderlandai, Turkija ir Jungtinė Karalystė.

2009 m. laureatams atrinkti buvo pasitelktos nacionalinės komisijos, kurios atrinko po vieną šiuolaikinės grožinės literatūros autorių iš savo šalies.


Pirmieji dvylika Europos Sąjungos literatūros prizo laimėtojų:

Airija
Laimėtoja: Karen Gillece,
Apdovanotoji knyga: “Longshore Drift" (Hachette, Dublin, 2006) – “Dreifas palei krantą";

Austrija
Laimėtojas: Paulus Hochgatterer,
Apdovanotoji knyga: “Die Sübe des Lebens" (Paul Zsolnay Verlag, Wien, 2006) – “Gyvenimo saldybė";

Italija
Laimėtojas: Daniele Del Giudice,
Apdovanotoji knyga: “Orizzonte mobile" (Giulio Einaudi editore, 2009) – “Judrus horizontas";

Kroatija
Laimėtoja: Mila Pavicevic,
Apdovanotoji knyga: “Djevojčica od leda i druge bajke" (Naklada Bošković, Split, 2006) – “Ledo mergaitė ir kitos pasakos";

Lenkija
Laimėtojas: Jacek Dukaj,
Apdovanotoji knyga: “LÓD" (Wydawnictwo Literackie, 2007) – “LEDAS";

Lietuva
Laimėtoja: Laura Sintija Černiauskaitė,
Apdovanotoji knyga: “Kvėpavimas į marmurą" (Alma Littera, 2006);

Norvegija
Laimėtojas: Carl Frode Tiller,
Apdovanotoji knyga: “Innsirkling" (Aschehoug, 2007) – “Apsuptis";

Portugalija
Laimėtoja: Dulce Maria Cardoso,
Apdovanotoji knyga: “Os Meus Sentimentos" (Asa Editores, 2005) – “Mano jausmai";

Prancūzija
Laimėtoja: Emmanuelle Pagano,
Apdovanotoji knyga: “Les Adolescents troglodytes" (Editions P.O.L, Paris, 2007) – “Urviniai paaugliai";

Slovakija
Laimėtojas: Pavol Rankov,
Apdovanotoji knyga: “Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)" (Kalligram, 2008) – “Tai atsitiko rugsėjo pirmąją (arba bet kada)";

Švedija
Laimėtoja: Helena Henschen,
Apdovanotoji knyga: “I skuggan av ett brott" (Brombergs, 2004)  – “Nusikaltimo šešėlis";

Vengrija
Laimėtoja: Szécsi Noémi,
Apdovanotoji knyga: “Kommunista Monte Cristo" (Tericum, Budapest, 2006) – “Komunistas Montekristas“.

"Kvėpavimas į marmurą“ – ketvirtoji jaunos ir talentingos rašytojos knyga. Ir – pirmasis romanas. Tai puiki knyga apie skaudžią vienatvės dramą, apie šeimą, vyro ir moters santykius, apie ilgesį to, ko žmogus žmogui negali suteikti, o tik prižadina ir paaitrina, apie neišnaudotą artumą, apie širdies švelnumą ir naštą – apie gyvenimą, apie kažką iš žemės ir šviesos. Tai jaunos moters Izabelės ir jos šeimos istorija, jaunos šeimos, įsivaikinusios šešiametį berniuką, kuris nesugeba įleisti šaknis šeimoje ir nužudo savo sergantį įbrolį. Tai romantinė baladė su trilerio siužetu. Tai gili psichologinė moters sielos analizė. Tai knyga, kurioje tiek dau stiprių jausmų, kad skaitydamas jauti herojų alsavimą tau į nugarą.

Parengta pagal http://ec.europa.eu

Programą įgyvendina