Skaitymo metai - Naujienos:Patarimai, kaip įrengti skaitymo kampelius mažiesiems

Naujienos

2024-01-05
Patarimai, kaip įrengti skaitymo kampelius mažiesiems

Akvilės Razauskienės nuotr.


Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, vykdydama ankstyvojo skaitymo skatinimo projektą „Knygų startas“, skatina ikimokyklinio ugdymo įstaigose įrengti prieinamus, patrauklius, jaukius, vaikams tinkamus knygų kampelius, kurie padėtų ugdyti jaunuosius skaitytojus, todėl siūlo koncentruotai vienoje vietoje pateiktą medžiagą ir patarimus, kaip tai padaryti. Ši medžiaga lengvai pritaikoma ir kitose erdvėse. 


Skaitymo kampelis ikimokyklinio ugdymo įstaigoje
 

Tai svarbi kiekvienų namų ir vaikų ugdymo įstaigų dalis, reikalinga ugdyti mažiesiems skaitytojams, pratinti juos prie knygų ir su jomis susijusių ritualų, veiklų. Įvairūs tyrimai rodo, kad skaitymas balsu vaikams ir knygų prisijaukinimas nuo mažų dienų turi didelę įtaką vaikų emocinei sveikatai beitolesniems pasiekimams mokykloje ir vėlesniame gyvenime. 

Dažniausiai skaitymo kampelis būna nedidelis, skirtas mažai grupei vaikų pasinerti į knygų pasaulį vienumoje ar keliese, o bendri skaitymai visai grupei vyksta didesnėje erdvėje ar vaikams sugulus pietų miego. 

Ikimokyklinio ugdymo įstaigose ši erdvė turėtų būti aiškiai atskirta, čia  būtų tik skaitoma, tyrinėjamos knygos, mėgaujamasi ramybe knygų apsuptyje. 


Kaip turėtų atrodyti skaitymo kampelis
 

Nėra vieno recepto, kaip turėtų atrodyti kampelis, viskas priklauso nuo galimybių, erdvės ir kūrybingumo, tačiau yra keli svarbūs dalykai. 

  • Daug įvairių knygų, tenkinančių vaikų poreikius ir pomėgius. Pasirūpinkite, kad vaikai galėtų rasti ir grožinių, ir pažintinių knygų, įprastų ir interaktyvių, klasikos ir naujų kūrinių, sukurtų įvairių šalių autorių. Taip pat čia galima laikyti įvairius žurnalus vaikams; 
  • Bent dalį knygų patartina statyti viršeliu į priekį – mažieji dažniausiai dar nemoka skaityti ir knygas renkasi pagal viršelį, iliustracijas; 
  • Neaukštos knygų lentynos ar dėžės – kad vaikai galėtų lengvai pasiekti visas knygas; 
  • Turi būti patogu kur nors prisėsti, būti pusiau gulomis, tam puikiai tinka pagalvės, sėdmaišiai, minkšti baldai, kilimai; 
  • Suprantama, į skaitymo kampelį greičiausiai visa grupė netilps, bet turėtų būti pakankamai erdvės patogiai įsitaisyti bent keliems vaikams; 
  • Kampelį bent iš dalies reikėtų atskirti nuo grupės šurmulio, sukurti jaukumą galima tinkamai išdėstant baldus, parenkant užuolaidas, medžiaginius namelius ir t. t. Žvelkite į erdvės kūrimą kūrybiškai; 
  • Kampelis turi būti žaismingas, spalvingas, patrauklus pirmiausia vaikams, ne suaugusiesiems; 
  • Kampelį galite papuošti plakatais, susijusiais su knygomis, vaikų piešiniais, minkštais knygų veikėjus vaizduojančiais žaislais  Kartu su vaikais galite sukurti kampelio logotipą – tai vaikams leis pasijusti bendro projekto dalimi ir padės skaitymą sieti su malonia veikla; 
  • Jei skaitymo kampelyje per mažai šviesos, parūpinkite papildomų lempų, jos taip pat gali aplinką padaryti jaukesnę; 
  • Skaitymo kampelyje vis atnaujinkite knygų pasiūlą, žinoma, visų pakeisti tikrai nereikia. Naujų knygų galite ne tik pirkti, bet ir mainytis su kitomis ikimokyklinės ugdymo įstaigos grupėmis, skolintis iš bibliotekų, paprašyti vaikų atsinešti knygų iš namų, kad ir kiti vaikai susipažintų su jų mylimiausiomis istorijomis. Knygų rekomendacijų rasite šios svetainės skiltyje „Knygų startas“.

Jokiu būdu neuždarykite, neužverkite šios erdvės, net kai neskaitote visi drauge – ji turi būti prieinama bet kada, žinoma, jei laikomasi nusibrėžtų taisyklių. 


Skaitymo kampelio taisyklės
 

Tai būtina šios erdvės dalis. Vaikai turi suprasti ir įsiminti, kad kampelis skirtas ramioms veikloms su knyga ar tiesiog pailsėti nuo šurmulio knygų apsuptyje. Kokios konkrečios taisyklės galios jūsų grupės skaitymo kampelyje, turėtumėte nuspręsti kartu su vaikais. Pavyzdžiui: 

  • Skaitymo kampelyje netriukšmaujame, nelakstome, elgiamės ramiai; 
  • Paskaitę ar pavartę knygą padedame į vietą; 
  • Nedraskome, neplėšome, nepiešiame ant knygų; 
  • Dalijamės knygomis, juk dviese ar daugiau knyga džiaugtis dvigubai smagiau; 
  • Nesinešame jokių žaislų iš kitų grupės erdvių, naudojamės tik skirtais būtent šiai erdvei; 
  • Ir t. t. 

Sutartas taisykles pakabinkite matomoje vietoje, geriausia, jei pavaizduosite piešiniais, kad vaikai lengvai suprastų, galėtų pasitikrinti, priminti sau ir kitiems. 


Veiklos skaitymo kampelyje
 

Be knygų, čia gali būti įvairių daiktų, padedančių mažiesiems priartėti prie knygų ir skaitymą, vartymą padarančių dar įdomesnį. Kai kurios veiklos gali būti savarankiškos, kitoms prireiks pedagogo pagalbos. 

  • Kampelyje padėkite kelis minkštus, mielus apkabinti žaislus – vaikai galės skaityti kartu su jais ar jiems balsu pasakoti istorijas; 
  • Gražus skaitymo skatinimo pavyzdys iš Švedijos – drakono kiaušinis, pagamintas iš įvairių medžiagų (pvz. papjė mašė). Kad drakoniukas „užaugtų“, jam reikia daug daug istorijų, tad vaikai skatinami jam skaityti, pasakoti. 
  • Siekdami lavinti vaikų pasakojimo įgūdžius, padėti pažinti raides, skaitymo kampelyje galime padėti abėcėlės, istorijų pasakojimo kubelių ir kitokių su skaitymu, knygomis bei pasakojimais susijusių edukacinių žaislų. 
  • Knygų gydytojai. Normalu, kad knygos dėvisi, įplyšta, tačiau juk nebūtina šiek tiek apgadintą daiktą iš karto išmesti. Surinkę tokias knygas su vaikais pažaiskite knygų gydytojus, parodykite, kaip galima jas atjauninti, suklijuoti ar sutvirtinti. 
  • Vaikams paprastai patinka stebėti savo pasiekimus, todėl galite kiekvienam sukurti skaitymo dienoraštį. Padėkite užrašyti perskaitytos ar išklausytos knygos autorių, pavadinimą, o įspūdžius, labiausiai patikusius veikėjus, situacijas tegu nupiešia patys vaikai. Jiems padarys įspūdį, kiek per metus perskaitė, išklausė knygų, bus proga prisiminti, kurios labiausiai patiko ir kodėl. 

Svarbu prisiminti, kad skaitymo kampelis pirmiausia skirtas mėgautis knygomis, todėl nereikėtų jo perkrauti žaislais, užtenka vieno kito, galinčio praturtinti skaitymo patirtis. 


Daugiau informacijos apie skaitymą:
 

  • www.knygustartas.lt 
  • www.lnb.lt/vaiku-ir-jaunimo-departamentas 
  • www.ibbylietuva.lt 


Ši medžiaga – Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kartu su partneriu Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „EDU Vilnius“ įgyvendintos iniciatyvos, kurios metu dešimtyje sostinės vaikų darželių įrengti skaitymo kampeliai, dalis. Daugiau apie įgyvendintą iniciatyvą rasite čia: 
/index.php?2025304462  

Projektas „Knygų startas“ yra Skaitymo skatinimo programos, finansuojamos Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, dalis.

Programą įgyvendina