Skaitymo metai - Naujienos:Fantazijos sala neramioje 20 a. jūroje – Giannio Rodario gyvenimas ir kūryba

Naujienos

2020-10-23
Fantazijos sala neramioje 20 a. jūroje – Giannio Rodario gyvenimas ir kūryba

 


2020 metais minimos trys svarbios italų rašytojo Giannio Rodario (1920 m. spalio 23 d.–1980 m. balandžio 15 d.), daugeliui Lietuvos skaitytojų besiasocijuojančio su Čipolinu ir jo draugais, gyvenimo sukaktys.

Lygiai prieš šimtą metų spalio 23 d. G. Rodaris išvydo šį pasaulį Omenijoje, Pjemonto srityje, Italijoje. Prieš 50 metų, 1970-aisiais, jis pelnė aukščiausią tarptautinį vaikų rašytojams skiriamą apdovanojimą – Hanso Christiano Anderseno medalį (tai vienintelis italų rašytojas, gavęs tokį apdovanojimą). Ir prieš 40 metų, 1980 m. balandžio 14 d., po nesėkmingos operacijos mirė.

G. Rodaris, kaip ir Carlo Collodis bei Edmondo de Amicis, yra vienas iš trijų didžiųjų „dramblių“, ant kurių laikosi visa italų vaikų literatūra. Ne veltui jis skambiai vadinamas moderniosios italų vaikų literatūros tėvu.

Keli svarbūs jo gyvenimo ir karjeros momentai: G. Rodaris buvo pradinių klasių mokytojas, vėliau tapo žurnalistu, dirbo laikraščių bei žurnalų vaikų skyriuose, redaktoriavo, publikavo savo kūrinius leidiniuose „Lunità“, „Il Pioniere“, „Paese Sera“. Visa tai tarsi užprogramavo jo kūrybinį kelią – jis tapo vaikų rašytoju.

Apie autoriaus aktualumą ir svarbą – bent jau pačioje Italijoje – svarstyti, matyt, nereikia. Ne tik gatvės, miesto parkai pavadinti jo vardu. Omenijoje, gimtajame G. Rodario mieste, vyksta jo vardu pavadintas literatūrinis festivalis ir įrengtas teminis „Giannio Rodario fantazijos parkas“, kur organizuojami įvairūs renginiai, edukacijos, vaikai ir suaugusieji gali susitikti su autoriaus pasakų veikėjais ir pasinerti į jo sukurtus nuotykius. G. Rodario knygos inspiruoja kultūrinius įvykius Italijoje. Pavyzdžiui, kovo mėnesį, karantino dėl COVID-19 pandemijos metu,  aktoriai spontaniškai įsteigė vaikų palaikymo liniją telefonu. Jie kiekvieną dieną nuo 16 iki 20 valandos skambindavo karantine uždarytiems vaikams ir skaitydavo vieną iš 70-ies pasakų iš  autoriaus knygos „Pasakos telefonu“.

Visą Astos Plechavičiūtės straipsnį skaitykite čia: Fantazijos sala neramioje 20 a. jūroje – Giannio Rodario gyvenimas ir kūryba.

Programą įgyvendina