Skaitymo metai - Naujienos:Ar poezija privalo būti sudėtinga, arba apie jausmą, kurį galima išsiugdyti

Naujienos

2017-01-19
Ar poezija privalo būti sudėtinga, arba apie jausmą, kurį galima išsiugdyti


Alytaus Jotvingių gimnazijos skaitykloje vyko susitikimas su jaunosios kartos poetu Mantu Balakausku. Susitikimo metu buvo pristatyta pirmoji poeto knyga „Roma“, atrinkta į akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ poezijos knygų penketuką.

Bibliotekininkė Ona Motiekienė sumaniai kalbino poetą, kuris gimnazistams pasakojo apie save ir poeziją. M. Balakauskas pakankamai ilgai gyvena Vilniuje, anksčiau gyveno Panevėžyje, o gimtąja vieta laiko miestą prie Baikalo, kur gimė ir augo.
  
Sako, jog neturi šaknų – tik bešaknį buvimą. Gal būtų įdomu pabuvoti tose vietose, bet tikriausiai, nuvykęs ten, nieko nerastų, nes tai buvo dirbtinai sukurtas, laikinas miestas, dabar gal jau visai „susitraukęs“ ir benykstantis.

Pirmąjį eilėraštį M. Balakauskas parašė dar mokykloje, kaip juokaudamas sakė, prieš plaukimo pamokas. Baigė istorijos studijas (istorija buvo vienintelis dalykas, kuris sekėsi be jokių pastangų), istorinius kontekstus įsileido ir į eilėraščius.
 
Eilėraščių knygos „Roma“ pavadinimas tinka ir pagal leidinio kontekstą. Roma – tai objektas, į kurį nukreiptas visas dėmesys. Knygos anotacijoje rašoma, kad Roma, kaip ir poezija, yra viskas – amžinoji būsena.

Poetas nemano, jog tekstas turėtų būti lengvas ir lengvai suprantamas, ypač šiais laikais. Aplinkui tiek daug įvykių, kad kartais tampa per daug sudėtinga viską iš karto suprasti, priimti.

Poeto nuomone, poezija šiais laikais yra įpareigota būti sudėtinga. Kitaip kokia jos būtų prasmė? Mes truputį esame apsėsti viską paaiškinti žodžiu – yra taip ir ne kitaip. Juk poezija – jausmo menas, kurį išsiugdyti įmanoma. Reikia ne tik skaityti, bet ir, ypač šiais laikais, mokėti sustoti. Mes labai greitai lekiam ir pagreitis nuolat didėja, nuolat jaučiame, kad per greitai gyvename, daug ką praleidžiame pro akis. Mantas mano, jog ir pats daug ką praleido – sužinoti, perskaityti, atrasti informacijos ar išmokti.

Perskaitęs keletą tekstų, M. Balakauskas patarė gimnazistams būti kuo atviresniems pasauliui, kuo daugiau iš jo pasiimti. Pasak poeto, lengviausia – nieko nenorėti, nieko nedaryti, daug sudėtingiau – siekti žinių.

Susitikimas vyko akcijos „Metų knygos rinkimai“ organizatorių dėka. Gimnazijos biblioteka kasmet dalyvauja Metų knygos rinkimuose, gauna knygų penketukus ir su jais supažindina gimnazijos bendruomenės narius, skatina  balsuoti ir rinkti  labiausiai patikusias knygas. Nuolat vykstantys susitikimai su rašytojais yra labai laukiami gimnazistų ir mokytojų.

Vilija Dranginytė,
Alytaus Jotvingių gimnazijos bibliotekos vedėja

Programą įgyvendina