Skaitymo metai - Naujienos:Metų knygos rinkimai Panevėžio „Vyturio“ progimnazijoje

Naujienos

2012-04-16
Metų knygos rinkimai Panevėžio „Vyturio“ progimnazijoje


Skaitymo valandomis – taip Panevėžio „Vyturio“ progimnazijoje vadinome laiką, kurio metu 5-8 klasių mokiniai, susibūrę į grupeles, kartą per savaitę skaitė grožinę literatūrą. Ir ne tik skaitė.

Mokiniai, vadovaujami skaitymo vadovo, išsakė savo mintis apie perskaitytą knygą, kūrybiškai pristatė patikusias knygas, išbandė įvairias teksto suvokimo strategijas. Lapkričio – kovo mėnesiais skaitymo grupelės paniro į 2011-ųjų Metų knygos rinkimuose dalyvaujančias knygas. Džiaugiamės, kad perskaitėme visas vaikų ir paauglių kategorijos knygas ir kiekvienai knygai skyrėme kūrybinę popietę.


Metų knygos rinkimus mokykloje pradėjome Vaikščiojančia reklama. Kiekvienas mokinys parengė reklamą, įsipareigojo pats ir siūlė kitiems perskaityti knygas. Reklamoms „vaikščioti“ padėjo kirmėlytė, ant 15 savo pilviukų nešanti vaikų sukurtas reklamas.

Gruodžio mėnesį 5 klasių mokiniai K. Kasparavičiaus knygai „Mažoji žiema“ skirtoje popietėje kalbėjosi apie labiausiai patikusias pasakėles, žemėlapyje sekė drąsaus garlaiviuko, nepabūgusio plaukti aplink pasaulį, kelią. Mokiniai kūrė mažosios žiemos debesėlius, kuriuose atsispindėjo labiausiai patikusios pasakėlės. Visą žiemą lengvi debesėliai suposi skaitykloje ir stengėsi prišaukti tikrą žiemą. „Aš perskaičiau Kęstučio Kasparavičiaus knygą „Mažoji žiema“. Man ši knyga patiko, nes joje nėra jokio pykčio. Joje viską suprantame. Man dar patiko, kad joje yra fantastinių ir nebūtų dalykų“, – sakė penktokė Viktorija.

Sausio mėnesį penktokai per skaitymo valandas skaitė V.V. Landsbergio knygą „Stebuklingas Dominyko brangakmenis". Kaip turėtų atrodyti brangakmenis, kuris apsaugotų nuo šalčio arkio Dominyko svajonę – Rugiagėlę? Penktokai stengėsi įsivaizduoti iš kosmoso pargabentą brangakmenį: vieni puošė akmenukus, kiti brangakmenį kepė iš tešlos, lipdė iš modelino, plastilino, puošė stikliukais, karoliukais, kriauklelėmis, blizgučiais.

Sausio 23 d. šeštokai susirinko į literatūrinę popietę, skirtą vienai iš Metų knygos nominantei, Gintarės Adomaitytės knygai „Paklydusi pasaka“. Išklausius trumpo rašytojos biografijos ir kūrybos pristatymo, buvo paskelbtas meninio skaitymo konkursas. Šeštokai skaitydami pasirinktas ištraukas stengėsi perteikti kūrinio nuotaiką, skaityti įtaigiai, kad atsiskleistų šios poetiškos pasakos apie vardus, pravardes, trapias svajones grožis.  Vertinimo komisija pakomentavo dalyvių skaitymą ir išrinko laimėtojus. Atsižvelgus į vertinimo kriterijus, I vieta  skirta Domantui Vizbarui (6a kl.),  II vieta – Gintarei Valentonytei (6a kl.) , III vieta – Karoliui Baneliui (6b kl.). Laimėtojams įteikti prizai, visiems dalyviams – knygų žymekliai.

Vasario 10 dieną 7 klasių mergaitės dalyvavo popietėje, kurios metu buvo pristatoma ir aptariama Akvilinos Cicėnaitės  knyga „Mano tėtis ir kiti nesusipratimai“. Mergaitės kalbėjo apie Moniką ir keistą jos šeimą, dalijosi mintimis apie asmeninius „nesusipratimus“ mokykloje ir namuose, svarstė, kiek kasdieniniai mergaičių patirti „nesusipratimai“ panašūs į knygoje aprašytus.  Mergaitės liejo akvarelės dėmeles ir stengėsi jose įžvelgti šilčiausias savo šeimos akimirkas. Darbelių spalvos ir mažomis raidelėmis užrašyti žodžiai sako, kad kiekvienam vaikui svarbu turėti jaukius namus, mylinčius ir suprantančius artimuosius.

Penktokai, perskaitę Violetos Palčinskaitės knygą „Muzika troliui“ kūrė trolio Molio kaukes. Kaip vaikai įsivaizduoja trolius pamatėme interneto skaitykloje eksponuojamoje kaukių parodoje.

Daugiausa balsų „Vyturio“ progimnazijos mokiniai skyrė Gendručio Morkūno knygai „Iš nuomšiko gyvenimo“. Ją skaitydami mokiniai juokėsi ir liūdėjo, negailėjo patarimų veikėjui ir žavėjosi juo:

„Niekada negalvojau, kad knyga gali būti draugė, kol neperskaičiau Gendručio Morkūno knygos „Iš nuomšiko gyvenimo“. Ši knyga yra be galo tikra, šokiruojanti, bet su laiminga pabaiga. Ji papasakota nuomšiko, arba vaiko, kurį galima išsinuomoti, vardu. Knygoje pilna jausmų: tiek baimės, nerimo, džiaugsmo. Tačiau jie nublanksta prieš nuomšiko ryžtą, kuris lydi mus kiekviename knygos puslapyje“ (Kamilė, 7c kl.).

„Vienu metu ši knyga prajuokino, vėliau nuliūdino. Paskaitęs šią knygą pradedi vertinti draugystę, santykius su šeima. Pasirodė, kad su vaikais yra elgiamasi per žiauriai. Manau, kad lengvai paveikiami žmonės ją perskaitę taps bent kiek geresni, draugiškesni“ (Donata, 7c kl.).

„Gendručio Morkūno knygoje „Iš nuomšiko gyvenimo“ pasakojama apie sunkią berniuko dalią vaikų namuose. Ši knyga yra puikus įrodymas visiems, kad pasaulyje patys sunkiausi dalykai gali būti įveikiami. Knyga moko ištvermingumo visose gyvenimiškose situacijose. Ji priverčia susimąstyti apie vaikus, gyvenančius be tėvų, jų šilumos ir meilės. Pasirodo, kad šilumą ir meilę galima gauti ne tik iš tėvų, bet ir iš draugų, kurie gali palaikyti gyvenime, kad ir kas benutiktų. Knyga puikiai atskleidžia jausmus, moko savarankiškumo, draugiškumo bei meilės“ (Ernesta, 8a kl.).

„Ši knyga manęs nelabai ko pamokė, nes šių vaikų gyvenimas nėra panašus į manąjį. Ji labiau pamokytų tuos vaikus, kurie gali pavargti nuo paprasčiausio darbo. Jei jie perskaitytų šią knygą, kiekviename dalyke, netgi darbe, galėtų įžvelgti malonumą. Iš šios knygos matosi, kad autorius nori išmokyti siekti savo užsibrėžto tikslo“ (Dovilė, 8a kl.).

„Tikiuosi, kad nors keletas skaitytojų susimąstė, kaip tokiems vaikams sunku, o patys apsidžiaugė, kad turi tėvus“ (Gratas,  8a kl.).

Forumo teatro mokytoja Augelija Karoblienė su 5-8 kl. mokinių grupe sausio 27 d. pakvietė dalyvauti forumo teatre, kuris buvo skirtas G. Morkūno knygai „Iš nuomšiko gyvenimo“. Stebėdami mokinių pristatomus epizodus, turėjome galimybę pakeisti knygoje aprašytus įvykius. Visi norėjome apginti pagrindinį veikėją ir Jaunutį, stengėmės surasti idėjų, kad kievienas nemalonus epizodas būtų sustabdytas laiku, kad jį keistų gerumas ir nuoširdumas.

Metų knygos rinkimų veiklas baigėme dailyraščio konkursu „Knygos ir draugystė šildo“. Dailyraščiu mokiniai rašė, ką norėtų patarti knygos veikėjui, ko knyga moko ir kaip keičia mus. Dailyraštyje kruopščiai ir tvarkingai išrašyti žodžiai kalba apie šiltas akimirkas praleistas su knyga, jaukius atradimus ir tikėjimą, kad dar daug vaikų pasakys: „niekada negalvojau, kad knyga gali būti draugė, kol neperskaičiau...“.

Nuoširdžiai dėkojame Skaitymo skatinimo programos organizatoriams už dovanotas Metų knygas.

Raimonda Budnikienė

Programą įgyvendina