Apie ankstyvąjį skaitymą


„Pirmosios knygos“ konkurso laimėtoja Indrė Zalieckienė:
„Skaityti vaikui niekada ne per anksti“

2020-09-10

Ankstyvojo skaitymo tema kalbama vis daugiau ir daugiau. Vis geriau suprantama ne tik jo nauda, bet ir būtinybė. Vis dėlto tai, nors ir reikšminga, bet dar tik pradžia – laukia ilgas ir iššūkių kupinas kelias, kol skaityti mažiesiems nuo pirmųjų jų gyvenimo mėnesių taps įprasta kiekvienos šeimos kasdienybės rutina. Kad šis tikslas būtų pasiektas, pirmiausia, ko gero, būtina iniciatyva valstybiniu mastu. Kaip tik viena jų šiuo metu ir įgauna pagreitį.


Užsienio šalių patirtis ankstyvojo skaitymo skatinimo srityje
(JAV, Didžioji Britanija)

2020-07-22

Kai imama dairytis gerosios praktikos pavyzdžių ankstyvojo skaitymo srityje, specialistų akys dažniausiai krypsta į Didžiąją Britaniją, o konkrečiau – į Angliją, kurioje projektas Bookstart (liet. Knygų startas) neužilgo švęs 30-ies metų jubiliejų (pirmasis pilotinis knygų naujagimių susilaukusioms šeimoms dalijimas įvyko 1992 m. Birmingemo mieste, kituose Didžiosios Britanijos regionuose projektas pradėtas įgyvendinti vėliau). Projektui tokia sukaktis tikrai garbinga, o jis pats neabejotinai vienas geriausių pavyzdžių, kaip puiki idėja, mažais žingsneliais keliaujant į priekį, gali virsti ištisa ankstyvojo skaitymo skatinimo programa, arba, tiksliau, net keliomis, ir apimti kelias vaikų amžiaus grupes su skirtingais skaitymo įgūdžiais ir poreikiais, įtraukti į programą įvairių tautybių šeimas ir apimti visą šalį.


Ankstyvojo skaitymo nauda

2020-06-17

2015 m. VšĮ „Laikas skaityti“ užsakymu atliktas tyrimas „Lietuvių skaitymo įpročiai“ (atliko Spinter tyrimai) privertė susigriebti už galvų ne vieną skaitymo ir vaikų ugdymo specialistą. Tyrimo rezultatai skelbia, kad savo 0–2 metų vaikams neskaito net 73 proc. respondentų. Kodėl šis skaičius taip šiurpina, jei, kaip teigia daugelis jaunų tėvų, tokio amžiaus vaikai dar nemoka skaityti ir todėl knygos dar nėra būtinos?
 
Tais pačiais metais ant žurnalo „National Geographic“ viršelio puikavosi du besišypsantys mažyliai, o pagrindinė žurnalo tema buvo skirta pirmiesiems kūdikio metams ir jų smegenų vystymuisi šiuo laikotarpiu. 

 

Organizatoriai